Deputy Prime Minister
photo
His Excellency Ahmad Bin Abdullah Bin Zaid Al-Mahmoud
Deputy Prime Minister and Minister of State for the Council of Ministers affairs

Birth Date:

  • Born in 1953.

Marital Status:

  • Married.

Academic Qualifications:

  • B.A of Arabic and Islamic studies, Cairo University, 1976.
  • MSC. of Economics, Central Michigan University, 1981.

Political History:

  • Third secretary in the Ministry of Foreign Affairs of the state of Qatar in 1976 and scaled in the diplomatic corps since.
  • Head of the Economic Affairs Section, Ministry of Foreign Affairs.
  • Representative of the Ministry of Foreign Affairs in the Qatari National Committee of Education, Culture and Science, 1983.
  • Charge d'affairs in Qatar's Embassy in Algeria, 1983.
  • Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Qatar to Sultanate of Oman, 1984-1986.
  • Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Qatar to USA from 1987-1989 and non-resident Ambassador in Mexico and Venezuela.
  • Undersecretary, Ministry of Foreign Affairs, 1989-1995.
  • Minister of State for Foreign Affairs, 1995.
  • Minister of State for Foreign Affairs in the new cabinet in October,1996.
  • General Coordinator of the Economic Summit Conference of the Middle East and North Africa held in Doha in 1997.
  • Member of the Ministers' Council in addition to his post as Minister of State for Foreign Affairs, 1999.
  • Chairman of the Permanent Committee of the Projects for the Development of the Ministry of Foreign Affairs from October 2001 until September 2011.
  • Member and Reporter of the Committee prepared the Permanent Constitution of the State of Qatar in July 1999 that took place in 2004.
  • Deputy Chairman of the Board of Trustees of the University of Qatar since 2004 up now.
  • Minister of State for Foreign Affairs and Member of the Council in the new cabinet in July, 2008.
  • Chairman of the Committee on boundary issues since 1995 up to now.
  • In charge of Darfur dossier in Qatar mediation for settlement of the conflict in Darfur.
  • Chairman of Development Fund since February 2010 up to now.Deputy Prim Minidter & Minister of State for the Council of Ministers affairs in September 2011 up to now.
  • Member of the Higher Committee for Development Planning since November 2011.
  • Lead Qatars delegations to a number of international and regional meeting and conferences.
  • Appointed as Deputy Prime Minister and Minister of State for Cabinet affairs in 20/09/2011.

Languages:

  • Arabic and English Languages.
bottom curv
logos logos logos logos logos logos